Krasnal LO XV

8.11.2012

MAMY WŁASNEGO KRASNALA

I przed naszą szkołą stanie wkrótce krasnal, nie przypadkiem podobny do patrona naszej szkoły majora Piotra Wysockiego. Niewiele osób go do tej pory widziało, ale tak to z krasnalami bywa.

Krasnal to efekt  tegorocznego projektu realizowanego w ramach polsko - niemieckiej wymiany młodzieży. W kwietniu, podczas pobytu  w zaprzyjaźnionej szkole w Laatzen  polscy uczniowie ulepili z gliny model naszego krasnala,  a uczniowie niemieccy figurkę patrona swojej szkoły czyli Alberta Einsteina. Potem powstały gipsowe odlewy. Wszystko odbywało się pod fachowym okiem artystki –rzeźbiarki Ute Hartwig-Schulz.

W jej pracowni pod Lipskiem powstały też odlewy krasnali  z brązu. Była to ciężka, fizyczna praca w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Od figurki z gliny do krasnala z brązu droga daleka. Ale uczennice kl.3F Monika Sadowska, Paulina Kiź i Patrycja Iwanicka poradziły sobie z tym doskonale. Te warsztaty artystyczne odbyły się w dniach 28.-31. października.  Całym projektem kierowały nauczycielki języka niemieckiego: Jolanta Pieniążek i Beata Szmigiel.

Krasnala niedługo zobaczycie. Na razie możecie składać propozycje co do miejsca jego zamontowania. Wkrótce ogłoszony zostanie również konkurs na imię dla krasnala.

W przyszłym roku będziemy świętować 20. jubileusz współpracy z szkołą w Niemczech. Serdecznie zapraszamy do udziału w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży.

Informacje u nauczycieli języka niemieckiego

Dokumentacja fotograficzna powstawania naszego Krasnala w Galerii.

Krasnal LO XV