Biblioteka szkolna (sala 215, II piętro) 

zaprasza Czytelników

od poniedziałku do czwartku w godz. 7:30-15:00, w piątek 7:30-13:30.

Adres e-mail: biblo15.wroc@gmail.com. Telefon: 71 798-67-39 wew. 130.

Nauczyciele bibliotekarze

 mgr Wiesława Belczyk, mgr Alicja Pokusińska


Katalog internetowy biblioteki szkolnej

https://prolib.edu.wroclaw.pl/integro/catalog

Proszę kliknij "Zmień bibliotekę", wybierz Liceum Ogólnokształcące Nr XV (wówczas można wyszukiwać w zbiorach naszej biblioteki).

Kryteria wyszukiwania: tytuł, autor, temat.

W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt osobisty lub mailowy :).


9.11.2018

Święto Niepodległości

   Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano w bibliotece wystawkę książek oraz okolicznościową gazetkę.


8.11.2018

Historia Władysława Szpilmana...

   ... spisana na kartach autobiograficznej powieści pt. "Pianista", stała się tematem lekcji w klasach maturalnych. Fragmenty opisujące wstrząsające realia życia w warszawskim getcie oraz poświęcone życiu w kryjówce na stronie aryjskiej, zaprezentowano uczniom wraz z komentarzem nauczyciela historii i nauczyciela bibliotekarza. Maturzyści wysłuchali także urywków pamiętnika W. Hosenfelda (powstałego w czasie 2 wojny św.), niemieckiego oficera, któremu Szpilman zawdzięczał ocalenie. Książkę "Pianista"  zakupiono z funduszy NPRCz.

  


8.11.2018

Pasje życia

   Tematem lekcji bibliotecznej w kl. 1 były pasje życia Jacka Pałkiewicza (podróżnika, reportera), Krzysztofa Komedy (muzyka jazzowego) oraz polskich himalaistów, którzy w marcu 2013 r. jako pierwsi zdobyli Broad Peak (w wyprawie zimowej). Książki przedstawione na lekcji: "Pasja życia" J. Pałkiewicza, "Komeda: osobiste życie jazzu" M. Grzebałkowskiej oraz "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" J. Hugo-Badera zostały zakupione z funduszy NPRCz.


7.11.2018

Podstawy psychologii w bibliotece

   Klasy psychologiczne 2C i 3C uczestniczyły w zajęciach realizowanych przez szkolnego psychologa we wspólpracy z n-lem bibliotekarzem. Tematem spotkania była praca z pacjentem będącym w traumie metodą genogramu. Uczniowie poznali kilka przypadków z praktyki M. Wolynna, autora książki "Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces". 6.11.2018

Zakupy w ramach NPRCz - cz. 3


    Kolejne ciekawe książki (m. in. rekomendowane przez uczniów) dotarły wczoraj do biblioteki szkolnej. Wśród ponad pięćdziesięciu woluminów można znaleźć m. in. "Czarownice nie płoną", "Eichman w Jerozolimie", "Wodnikowe wzgórze" czy "Dwór szronu i blasku gwiazd".


6.11.2018

"Tatuażysta z Auschwitz"

    Poruszająca historia Lale Sokołowa zapisana na kartach powieści H. Morris stała się kanwą październikowych spotkań z maturzystami, na zajęciach realizowanych w oparciu o pozycję zakupioną z funduszy NPRCz. Uczniowie poznali wybrane urywki opisujące codzienność obozową, pełne grozy opisy życia w Auschwitz, jak również historię miłości między głównym bohaterem a Gitą Furman. Lekcji towarzyszła wystawa książek podejmujących tematykę obozową, Holocaustu oraz opracowań popularnonaukowych nt. 2 wojny św.


6.11.2018

Zaczytaj się w...

 ... "Mózgu psychopaty", "Polskich morderczyniach", "Pianiście", "Małych bogach. Jak umierają Polacy" i wielu innych pozycjach kupionych w ramach NPRCz. Uczniowie drugich klas uczestniczyli w zajęciach, w trakcie których poznali rekomendacje wybranych tytułów, wysłuchali kilka fragmentów książek.


27.10.2018

"Książę Poetów" - życie i twórczość

   Z okazji ustanowienia 2018 rokiem Zbigniewa Herberta (20. rocznica śmierci), w klasach trzecich odbyła się lekcja o cenionym na świecie pisarzu, zwłaszcza za postać "Pana Cogito". Na lekcji wykorzystano biografię J. Siedleckiej oraz A. Franaszka, zakupioną z funduszu NPRCz.


23.10.2018

Zakup nowości w ramach NPRCz - cz. 2

   Aż sześćdziesiąt tytułów wzbogaciło zbiory biblioteki! Jest w czym wybierać :) Zapraszamy do wypożyczania.


17.10.2018

Wisława Szymborska na kartach książki "Nic zwyczajnego" Michała Rusinka

  W klasach drugich odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone polskiej poetce, noblistce, wielkiej damie literatury. Postaci z poczuciem humoru, dystansem do siebie, olbrzymią życzliwością do innych, ale i ze swoimi słabostkami. Uczniowie poznali najważniejsze informacje faktograficzne, jak również liczne ciekawostki z życia poetki, m. in. dotyczące reakcji na wiadomość o Nagrodzie Nobla, podziwu dla twórczości W. Allena, B. Leśmiana czy sportowych dokonań A. Gołoty. W trakcie zajęć uczniowie wysłuchali urywków książki "Nic zwyczajnego" (zakupionej w ramach NPRCz), autorstwa Michała Rusinka, wieloletniego sekretarza Szymborskiej.


17.10.2018

Warto czytać! I jest w czym wybierać :)

   Ze zbioru nowości zakupionych w ramach NPRCz każdy znajdzie coś dla siebie! Do Waszej dyspozycji są kryminały i powieści obyczajowe, poezja, literatura faktu, książki fantasy, sporo pozycji historycznych i psychologicznych.

   Wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach, w trakcie których poznawały przykładowe tytuły warte wypożyczenia, przeczytania.Uczniowie dzielili się również swoimi rekomendacjami. W drugiej części spotkania młodzież słuchała tekstów z nowo zakupionej książki "Balsam dla duszy nastolatka", m. in. wstrząsającego opowiadania "Zginął tragicznie w wieku siedemnastu lat".

  


8.10.2018

Nowości w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

   Drodzy Czytelnicy. Ponad 400 książek zostało przyjętych na stan biblioteki. Przed nami jeszcze kolejne zakupy, czekamy na Wasze propozycje :) Oczywiście przede wszystkim gorąco zachęcamy do wypożyczania :)

  


27.09.2018

Zbigniew Herbert - konkurs recytatorski

  Zapraszamy do udziału w konkursie, polegającym ma recytacji wybranego wiersza lub fragmentu eseju Zbigniewa Herberta. Można również zaśpiewać wybrany wiersz poety. Etap szkolny odbędzie się 9 października i będzie eliminacjami do międzyszkolnego konkursu recytatorskiego pt. "Piewca moralności i sztuki - Zbigniew Herbert", organizowanego przez LO Nr XII. Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele bibliotekarze.


27.09.2018

Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa - zakupy.

  

   Z wielką radością informujemy, że pierwsza, olbrzymia tura książek dotarła do naszej biblioteki :) Już wkrótce będzie można je wypożyczać.


26.09.2018

23-29. września 2018. Tydzień Zakazanych Książek

   Ostatni tydzień września zarezerwowany od lat jest na obchody Tygodnia Zakazanych Książek, święta obchodzonego na całym świecie. Wydarzenie ma zwrócić uwagę na ciągle aktualny problem ograniczania dostępu do pewnych treści. W klasach pierwszych przeprowadzono lekcje poświęcone zagadnieniu cenzury, instytucjom i osobom blokującym dostęp do pewnych treści, rozważono powody, dla których określone tytuły rugowane są z bibliotek. Lekcji towarzyszyła wystawa książek oraz gazetka tematyczna.

  


20.09.2018

Zakupy w ramach NPRCz

   Jakie książki powinny znaleźć się w szkolnej bibliotece? Co rekomendujecie innym czytelnikom? Na wasze propozycje czekamy do 5. października. Tytuły wysyłajcie na biblo15.wroc@gmail.com :) Oczywiście można również podejść do biblioteki - gorąco zapraszamy.20.09.2018

Zajęcia dodatkowe

   Chętnym uczniom proponujemy konsultacje, w terminach uzgodnionych indywidualnie:

1. Powtórzenie materiału z geografii - p. W. Belczyk

2. Sztuka retoryki - p. A. Pokusińska.

   Serdecznie zapraszamy :)


12.09.2018

Pierwsze klasy...

   ... już uczestniczyły w pierwszej lekcji bibliotecznej, w trakcie której poznały zasady obowiązujące w bibliotece, prawa czytelnika, ofertę biblioteki itd.  Miło nam powitać nowych Czytelników :)


6.09.2018

Witamy po wakacjach :)

   Dużo sił do odkrywania nowych rzeczy na edukacyjnej niwie, samych satysfakcjonujących ocen... i sporo czasu na lekturę ciekawych książek ze szkolnej biblioteki :) życzą n-le bibliotekarze.

   Biblioteka w roku szkolnym 2018/2019 czynna będzie w godz. 7:30-15:00 (poniedziałek - czwartek), 7:30-13:30 (piątek).